KOMÓRKOMANIA W PRZEDSZKOLU - SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM

Utworzono dnia 18.10.2016

Popularyzowanie i promowanie idei ratowania ludzkiego życia poprzez dawstwo szpiku – to główny cel, który przyświecał działaniom podjętym w Miejsko – Gminnym Przedszkolu w Piaskach.

Spotkanie z dziećmi rozpoczęliśmy od wysłuchania bajki o biedronce Klarze. Przejęte przedszkolaki nie mogły doczekać się informacji o tym, czy Klara wyzdrowiała i kto jej pomógł. Opowieść ta stała się punktem wyjścia do rozmów na temat ludzkiego zdrowia i życia oraz jego ratowania poprzez dawstwo szpiku kostnego i krwi. Wiele dzieci już wiedziało o takiej formy pomocy chorym, jednak dla wielu było to coś nowego i zaskakującego. Podsumowaniem tej części było kolorowanie wizerunku Klary, która odzyskała swój czerwony kolor. Tego dnia na przedszkolaków czekała jeszcze jedna niespodzianka. Nasze przedszkole odwiedziła Pani Magda – ratownik medyczny. W bardzo interesujący sposób opowiedziała dzieciom o różnych zagadnieniach związanych ze zdrowiem i życiem ludzkim. Przypomniała dzieciom w jaki sposób należy wzywać pogotowie ratunkowe, zaprezentowała sposób przeprowadzenia sztucznego oddychania, jak również pokazała koc termiczny, kołnierze ortopedyczne czy wyposażenia apteczki. Dla dzieci była to ogromna frajda.
Chcieliśmy, aby idea dawstwa szpiku kostnego dotarła do jak największej grupy odbiorców. Z tego względu na korytarzu naszego przedszkola pojawiły się informacje na temat sposobu rejestracji potencjalnych dawców oraz ulotki, które zabierali ze sobą rodzice. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom przybędzie osób, które zasilą bazę potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych Fundacji DKMS.

Bardzo dziękujemy Fundacji DKMS za przekazane materiały i współpracę.

Na terenie przedszkola akcję przeprowadził Pan Łukasz Kiełbasa.

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM

Utworzono dnia 01.11.2016, 07:38